مونو پمپ شرکت رایبد انرژی پاژ

منو پمپ، مونو پمپ

مونو پمپ چیست؟

مونو پمپ به نوعی از پمپ های دسته جابجایی مثبت دورانی گفته می شود. که جریان سازی در سیستم هیدورلیکی پمپ با دو قسمت اصلی استاتور و روتور صورت می گیرد. این پمپ در صنعت با نام های دیگری دارد. پمپ ماردونی یا پیچی، پمپ تک اسکرو، پمپ اسکرو خارج از مرکز، پمپ حفره پیش رونده، منو پمپ، مویینو پمپ پمپ حفره ای و نیز هلیکال پمپ نیز نام هایی از این نوع پمپ می باشد. در این پمپ ها سیال درون بخش محرک سیستم هیدرولیک که به نام های  اسکرو، روتور یا ماردون شناخته می‌شود وارد می شود. سیال به فضای حفره ای بین این قطعه و قطعه ثابت سیستم هیدرولیک که استاتور یا لاستیک نامیده می شود وارد می شود. با چرخیدن روتور حجم ثابتی از سیال به انتهای سیستم هیدرولیک انتقال داده و با تبدیل انرژی جنبشی جریان فشار می‌گیرد. به دلیل مزایایی که این پمپ ها نسبت به سایر پمپ های رایج در صنعت دارد از این پمپ در کاربردهایی از جمله متیرنگ ( تزریق دقیق) تا انتقال مواد غلیظ و یا مواد حساس به تنش و همچنین کاربردهای شیمیایی از آن استفاده می شود

تاریخچه

داستان اختراع این نوع پمپ در فرانسه با آقای رنه مویینو قهرمان مسابقات سرعت هوایی آغاز می شود. ایشان در سال 1913 پس از پیروزی با سرعت 100 کیلومتر در ساعت در مسابقات بین المللی هواپیماهای دریایی اقدام به تحقیق در خصوص کمپرسورهای بازدهی بالا نمود. نتایج تحقیقات ایشان منجر به تزی شد که وی آن را "کپسولیسم" نامید. نظریه کپسولیسن زمینه اصلی برای اختراع این نوع از پمپ ها به شمار می رود. در همین رابطه آقای موینو در سال 1930 پمپ جدید خود را ثبت اختراع نمود. و در نمایشگاه اختراعات پاریس از آن رونمایی کرد. این پمپ را به افتخار مخترع آن مونو پمپ نامیدند. از آن زمان تا کنون استفاده گسترده ای از این نوع پمپ در صنایع مختلف نفت و گاز، شیمیایی و مواد غذایی انجام شده است.

سازندگان

فهرست معتبرترین سازندگان پمپ تک اسکرو در جهان عبارتند از:

 

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده

مقطع لوله ای شكل با سطح داخلی مارپیچی، كه از درگیری آن با روتور یك سری حفره های عدسی شکل در امتداد لوله ایجاد می شود.

به شفت برجسته یا مارپیچ که به صورت ماردون در بخش هیدرولیک پمپ می چرخد روتور می گویند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه ی عملکرد روتور و استاتور در پمپ های ماردونی میتوانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

 

 

نحوه انتخاب جنس قطعات

اجزاء فلزی اصلی پمپ ماردونی عبارتند از لوله استاتور، روتور و مجموعه ملحقات متصل به آن كـه بـه طورمعمـول دارای پوشش و یا آبكاری شده هستند.

در تعیین جنس مواد مورد استفاده در روتور و لوله استاتور بایستی موارد زیر را در نظر گرفت و موادی را انتخاب نمود که متناسب با کاربری پمپ ماردونی باشد.

الف- حد مجاز تركیبات شیمیایی در مواد منتقل شده در پمپ ماردونی.

ب- حد مجاز خواص مكانیكی در نوع فلز انتخاب شده برای روتور و لوله استاتور لاستیکی پمپ ماردونی شامل

 • استحكام كششی
 • تنش تسلیم
 • درصد ازدیاد طول نسبی
 • سختی

همچنین شفت روتور باید مقاومت كافی داشته باشد. بگونه ای كه پروفیل روتور و قطعات متصل به آن توانـایی تحمـل تركیب بارهای محوری و پیچشی در محدوده كاری تعریف شده برای مدل پمپ ماردونی را داشته باشند.

وقتی كه احتمال نیروهای خمشی و نیروهای متنـاوب تركیبـی در کاربرد پمپ تک اسکرو پـیش بینـی مـی شـوند. تـاثیر  خسـتگی در محاسبه استحكام روتور، باید در نظر گرفته شود.

در صورتیكه پمپ تک اسکرو دارای شرایط كاربری دردمای بالا باشد ضریب تصحیح استحكام مواد بایـد بـه نسـبت دمـای كاربری محاسبه شود.

با توجه به پیچیده بودن فرآیند تعیین جنس روتور و دیگر قطعات آن، کارشناسان فنی رایبد انرژی آمادگی دارند تا مشتریان گرامی را در انتخاب جنس روتور و دیگر قطعات فلزی پمپ تک اسکرو راهنمایی و مشاوره نمایند.

راهنمای انتخاب در سفارش گذاری

مشتری/ كاربر باید مشخصه های عملكرد را برای سفارش پمپ تک اسکرو، منطبـق بـا اسـتاندارد تهیـه كنـد. و الزامات و شرایط كاركرد پمپ تک اسکرو را كه در ذیل بدان اشاره گردیده است را بطـور مناسـب تعیـین کند. و یـا خود محصول مشخصی را از رایبد انرژی انتخاب نماید. سپس این اطلاعات و داده ها را بـه رایبد انرژی اعلام نماید. مشتریان می توانند ایـن الزامـات و شرایط كاری خود را طی تماس با کارشناسان این شرکت در میان بگذارند.

کارشناسان این شرکت با بررسی درخواست مشتریان مناسب ترین پمپ را از بین محصولات متنوع این شرکت که بیشترین سازگاری با نیاز مشتریان را دارد به ایشان اعلام خواهند نمود. 

حداقل مشخصات عملکردی که جهت ارائه پیشنهاد و انتخاب یکی از پمپ های رایبد انرژی مورد نیاز است عبارتند از:

 • نوع و مشخصات مواد و سیال
 • فشار کاری مورد نیاز
 • توضیح واضح از نحوه استفاده مورد انتظار مشتری
 • نوع و محل استقرار
 • ابعاد و محدودیت های فضایی در نصب
 • تعداد مورد نیاز

در صورتی که مشتری از قبل پمپ خاصی دارد و نیاز به  لوازم جانبی پمپ دارد. بایستی اطلاعات زیر را در اختیار کارشناسان این شرکت بگذارد:

 • برند
 • لیست  لوازم جانبی مورد نیاز
 • عکس از قطعات یدکی درخواستی
 • جنس قطعات یدکی
 • شماره فنی قطعه یا ارسال نمونه قطعه

انواع مونو پمپ

همانطور که اشاره کردیم، مونوپمپ‌ها انواع مختلفی دارند که براساس عملکرد و اجزای تشکیل دهنده، دسته بندی می‌شوند.

در ادامه انواع مونوپمپ را مشاهده می‌کنید:

مونو پمپ فاضلاب

 مونوپمپ فاضلاب، یکی از رایج‌ترین مدل‌های پمپ تک اسکرو است. از این پمپ ها در تصفیه خانه ی فاضلاب می توان استفاده کرد. با استفاده از این پمپ ها  مواد جامد سنگین و لجن  که در طول فرایند تصفیه آب در ته مخزن رسوب کرده است را میتوان براحتی انتقال داد.

مونو پمپ نفت و گاز و پتروشیمی

پمپ های مخصوص صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به دلیل طراحی خاص بدنه و متریال به کار برده شده در آن، برای انتقال پساب نفتی، فلزات سنگین و مواد هیدورکربنی کاربرد ویژه ای دارد. در واقع به دلیل طراحی خاص و  چند فازی پمپ‌ های پاژ انتخاب مناسبی برای این صنعت عظیم می باشد. پمپ های پاژ هم اکنون در چندین مرکز پتروشیمی و میدان گازی و نفتی مورد بهره برداری قرار گرفته است.  

مونو پمپ صنایع غذایی

این نوع  پمپ در صنایع غذایی، بهداشتی و دارویی کاربردی ویژه دارد. داشتن استانداردهای بسیار بالا و  انتقال سیال در شرایط کاملا استریل از دلایلی است که کاربرد این پمپ در صنایع غذایی، را آشکار می کند. پمپ های صنایع غذایی پاژ دارای قابلیت شستشو و تمیزکاری در محل هستند. جنس بدنه از استیل ضد زنگ هست و تمامی استانداردهای صنایع غذا و دارو را رعایت کرده است.

پمپ چسب یا صنایع شیمیایی

طراحی ویژه و متریال به کاربرده شده در پمپ های صنایع شیمیایی به گونه ای است که  در انتقال سیال با خورندگی زیاد، مواد اسیدی، مواد سمی و مواد با ویسکوزیته بالا به راحتی صورت می پذیرد.

مونو پمپ عمودی یا بشکه کش (تخلیه بشکه)

مونو پمپ عمودی یا تخلیه بشکه، راندمان بالایی دارد و به صورت عمود در بشکه یا مدار قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی این نمونه از پمپ پمپاژ مواد با سایش زیاد است. این نوع پمپ اسکرو قیمت پایین‌تری نسبت به مابقی پمپ ها دارد. کاربرد اصلی این نوع پمپ چون به صورت عمودی در بشکه ها قرار میگیرد، برای تخلیه بشکه استفاده می شود.

پمپ کامپکت

این پمپ، کوچکترین مدل از پمپ اسکروها است. کامپکت دارای ساختمانی بسیار ساده است. این دلیلی است که از آن در مکان‌های کوچک، استفاده می‌شود.

اکنون که شناخت بهتری نسبت به انواع پمپ اسکروها دارید، خوب است تا با مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید.

مزایا

سر و صدای کم، یکی از مهم‌ترین مزیت‌ پمپ های اسکرو به شمار می‌آید. باخاطر این ویژگی، دست شما برای نصب پمپ در جاهای مختلف، بازتر می‌شود.

از دیگر مزیت‌های این دستگاه، می‌توانیم به تولید جریان یکنواخت، اشاره کنیم.

پمپ اسکرو قادر است سیالاتی با درصد ذرات جامد بالا را پمپاژ کند. این ویژگی به شما امکان پمپاژ کردن ذرات مختلف را می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین معیارها در صنعت رعایت شرایط بهداشتی بالا است. به همین دلیل مونو پمپ های اسکرو رایبد انرژی جهت انتقال انواع فرآورده های حساسی همچون مواد غذایی و حتی خون نیز طراحی و بهینه سازی شده اند.

خبر خوب دیگر این است که نه تنها هزینه نگهداری این نوع پمپ کم است، بلکه تعمیر و نصب آن هم آسان و بدون دردسر است.

کاربردها

پمپ اسکرو، کاربرد فراوانی در صنعت دارد. برای مثال از آن در صنایع غذایی برای پمپاژ مواد غذایی همچون عسل، سس و رب استفاده می‌شود. از دیگر کاربردها می‌توانیم به نقش آن در صنایع کاشی و سرامیک، اشاره کنیم. از این پمپ برای انتقال دوغاب در صنعت کاشی و سرامیک، استفاده می‌شود.

مونو پمپ‌ها حتی در صنایع آب و فاضلاب شهری و صنعتی نیز کاربرد و نقش موثری دارند.

صنایعی که این نوع پمپ در آن‌ها نقش و کاربرد موثری دارد، عبارتند از :

 • صنایع نساجی
 • صنایع معدنی
 • صنایع تولید نیشکر
 • صنایع پلاستیک و رنگ
 • صنایع چوب
 • صنایع تولید کاغذ
 • صنایع پتروشیمی، نفت و گاز
 • صنایع بهداشتی و دارویی
 • صنایع آرایشی
 • پالایشگاه‌ها و صنایع شیمیایی

به جرات می‌توانیم بگوییم که پمپ اسکرو در تمامی صنایع حال حاضر، کاربرد ویژه‌ای دارد.

 

مشخصات فنی

مشخصات فنی مشخصات انواع مونو پمپ به شرح زیر است

معیار

مقدار

دمای کاری

 3 تا 120 درجه سانتیگراد

فشار تولیدی

1 تا 24 بار

حداقل ظرفیت کاری

0.5 لیتر بر ساعت

حداکثر ظرفیت کاری

160 متر مکعب بر ساعت

ویسکوزیته کاری

0.8 تا 500،000 سانتی پویز

قطر ذرات ساینده

0 تا 8 میلی متر

 


لیست قیمت
 

 

برای اطلاع از لیست قیمت و انتخاب مدل دقیق تمامی محصولات لطفا استعلام تلفنی بگیرید.

جهت اطلاع دقیق از لیست قیمت لطفا با بازرگانی شرکت تماس بگیرید، کافی است دکمه چت واتساپ در وب سایت را کلیک کنید یا مستقیم با شماره ۰۵۱۳۵۵۹۲۳۸۹ یا 09359152389 تماس بگیرید.

شرکت تولید کننده لیست قیمت
قیمت مونو پمپ افقی پاژ لیست قیمت مونو پمپ افقی پاژ
قیمت مونو پمپ عمودی پاژ لیست قیمت مونوپمپ عمودی پاژ
قیمت پمپ نچ مونو پمپ نچ Netzsch
قیمت پمپ الویلر قیمت پمپ Allweiler

 برای دریافت کاتالوگ مونوپمپ های نچ کلیک کنید.

 برای دریافت کاتالوگ مونوپمپ های افقی پمپ پاژ کلیک کنید.

 برای دریافت کاتالوگ مونوپمپ های عمودی پمپ پاژ کلیک کنید.

 

سوالات پرتکرار

 

 • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید